JKBMS JK-BMS 8-24S 150A 0.6A Balance Bluetooth JK-BD6A24S15P 24-96V
Out of stock
₨ 11,000
Out of stock
Description
JKBMS Smart JK-BMS 8S-24S 24V-96V (96V only for Li-ion) 150A rated current, 0.6A Active Balance BMS Built-in Bluetooth with RS485 PCB Battery Protection Board for LiFePO4 Li-ion LTO Battery Pack (JK-BD6A24S15P)
Active Balancing: Optimizes battery performance and lifespan.
Wireless Communication: Allows real-time monitoring and control.
Functional Safety: Ensures safety and reliability across applications.
Capacity Management: Boosts battery efficiency and utilization.
Product advantages:
◆Active balance, good durability, long life, good balance and stable performance
◆Single voltage range 1V~5V, equalization accuracy ±5mV
◆Balancing ensures battery consistency, improve battery cruising range, and delay battery aging.
◆Suitable for lithium iron phosphate, ternary lithium, lithium titanate and other battery types.
Package includes
1 * BMS (Bluetooth bulit-in)
1 * Temperature sensor
1 * Balance Wires
1 * Active Switch